حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد:

افزایش ۵ برابری اعتبارات یزد در دولت سیزدهم

افزایش ۵ برابری اعتبارات یزد در دولت سیزدهم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد گفت: در دولت سیزدهم شاهد افزایش ۵ برابری اعتبارات استان یزد، از ۲۴۰ میلیارد تومان به هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بودیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، مجید دهقانی‌زاده در سومین نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در محل تالار کوثر استانداری یزد برگزار شد با اشاره به اینکه استان یزد در دولت سیزدهم کاملا برنامه محور بود، گفت: یکی از نقاط قوت دولت در استان یزد، اقدام کم نظیر تدوین برنامه‌های اجرایی مورد نیاز استان در طول دوره پنج ساله بوده است.

وی با بیان اینکه سند یزدنوین، یزدنوآور و یزد بهره‌ور از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که در استان یزد تدارک دیده شده است، افزود: همچنین برنامه تحقق مالیاتی استان برای پیشگیری و فرار مالیاتی و برنامه تحولی فرهنگی استان و ده‌ها برنامه دیگر نیز در جریان هم‌اندیشی نخبگانی و مشارکت دستگاه‌های ذیربط در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد تأکید کرد: برنامه‌های یاد شده با مشارکت حداکثری نخبگان و جامعه ذینفعان و ذی‌نفوذان تهیه و تدوین شده است.

وی ادامه داد: توسعه منابع انسانی در مجموعه دستگاه‌های اجرایی استان را داشتیم و ۱۷ آزمون اختصاصی و مشترک با 7 هزار نفر سهمیه را برگزار کردیم و همچنین ۲ هزار و ۹۰۰ نفر از ایثارگران هم تبدیل وضعیت شدند.

دهقانی‌زاده با تأکید بر اینکه تجهیز منابع و اعتبارات نیز از نقاط قوت دولت سیزدهم بوده است، بیان داشت: در این دوره شاهد افزایش پنج برابری اعتبارات استانی بودیم به گونه‌ای که اعتبارات از ۲۴۰ میلیارد تومان به هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت که عمدتاً نیز به صورت نقدی بوده است.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان یزد با اشاره به بازگشت حداقل ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبارات اختصاصی از محل معادن به استان، گفت: در حوزه عوارض ارزش افزوده توزیعی هم تقریباً افزایش ۹ برابری ارزش افزوده وصولی داشتیم که در سال ۱۳۹۹، ۳۳۸ میلیارد تومان بود ولی در سال گذشته به سه هزار و ۱۳۰ میلیارد تومان رسید.

دهقانی‌زاده تصریح کرد: این وصولی‌ها بین شهرداری و دهیاری‌ها توزیع و در طرح‌های عمرانی مورد نیاز مردم توزیع می‌شود که نتیجه آن بهره‌برداری از ده‌ها طرح نیمه تمام عمرانی در سراسر استان نظیر ساخت بیش از ۵۰ مدرسه و افتتاح ده‌ها واحد در حوزه بهداشت و درمان و تکمیل صد‌ها کیلومتر راه و بزرگراه و ده‌ها طرح فرهنگی بوده است.

وی رشد اقتصادی استان را بالای ۶ درصد توصیف کرد و گفت: تورم نسبت به آغاز دولت کاهش یافته است به گونه‌ای که شاخص سالانه در شهریورماه ۱۴۰۰، 45.9 بود که به 43.6 درصد افت کرده و نقطه به نقطه ۴۵ درصد بود که هم اکنون ۲۹ درصد است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تأکید کرد: تورم و مشکلات اقتصادی وجود دارد ولی استمرار این مسیر می‌تواند ما را به نقطه مطلوب رسانده و سفره مردم بار دیگر بزرگتر شده و قدرت خرید مردم افزایش یابد.

دهقانی‌زاده درباره نرخ بیکاری استان هم یادآور شد: نرخ بیکاری استان از 11.1 در سال ۹۹ به 7 درصد در سال ۱۴۰۲ رسید و تعداد بیکاران نیز از ۴۴ هزار نفر به کمتر از ۲۹ هزار نفر در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

وی ادامه داد: بیکاری دانش‌اموختگان و بانوان از نقاط ضعف در بازار کار ما به شمار آمده که کار‌های بزرگی شده و امیدواریم با افتتاح طرح‌ها شاهد کاهش بیکار‌ی این دو قشر باشیم.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان پیگیری و تحقق سفر‌های استانی رئیس جمهور را از دیگر دستاورد‌های استان برشمرد و گفت: از 7 هزار و ۷۹۵ میلیارد تومان دور اول سفر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت شده و از 4 هزار و ۴۹۵ میلیارد تومان دور دوم سفر هم هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

دهقانی‌زاده تأکید کرد: تا پایان سال ۱۰۰ درصد تخصیص اعتبارات سفر به استان پرداخت می‌شود.

انتهای  خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از