حالت تاریک
جمعه, 29 تیر 1403
مدیر مطالعات پایه منابع آب یزد مطرح کرد:

افزایش 20 درصدی بارندگی‌ در استان یزد

افزایش 20 درصدی بارندگی‌ در استان یزد

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد گفت: مقدار بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال قبل 20.5 درصد و نسبت به متوسط دوره آماری 10.5 درصد افزایش داشته است.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی آب منطقه‌ای یزد، محمد علی امیربیگی گفت: مقدار بارندگی در سال آبی جاری نسبت به سال قبل 20.5 درصد و نسبت به متوسط  دوره آماری 10.5 درصد افزایش داشته است. این در شرایطی است که متوسط بارندگی کشور در این سال آبی 212.9 میلیمتر، در سال آبی گذشته  203.9 و در متوسط دوره آماری 248.3  میلیمتر بوده است که مقدار بارندگی نسبت به سال قبل 4 درصد افزایش و نسبت به متوسط  دوره آماری 14 درصد کاهش داشته است .

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد با بیان اینکه سال آبی مورد بحث از اول مهر 1401 تا 31 شهریور 1402 است، افزود: بارندگی استان یزد در سال آبی مذکور 104.6 میلیمتر بوده و میزان بارندگی در سال آبی گذشته 86.8  و در متوسط دوره آماری 94.7 میلیمتر است.

وی با اشاره به اینکه میزان بارش در سال آبی امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، بیان کرد: شهرستان تفت بیشترین و شهرستان بافق کمترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده‌اند، همچنین میزان بارندگی طی این سال آبی نسبت به میانگین دوره آماری در تمام شهرستان‌های استان به استثناء شهرستان‌های مهریز و بافق افزایش داشته و بیشترین افزایش بارندگی نسبت به متوسط دوره آماری مربوط به شهرستان‌های ابرکوه و اردکان است.

امیربیکی گفت: وضعیت بارندگی استان در فصل‌های مختلف نشان می‌دهد در سال آبی 02-1401 بارندگی زمستان و بهار نسبت به بارش متوسط دراز مدت به ترتیب حدود 49 درصد افزایش و 33 درصد کاهش داشته است که بیانگر تغییرات شدید بارندگی طی فصول مختلف طی این سال آبی است.

مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد ابراز کرد: متوسط بارندگی استان یزد براساس آمار 37 ساله منتهی به سال آبی 02-1401 حدود 94.7 میلیمتر بوده که به دلیل تداوم و شدت دوره های خشکسالی در  20 سال اخیر به 86.2 میلیمترکاهش یافته است.

وی با بیان اینکه وضعیت بارندگی استان در سال‌های گذشته بیانگر تداوم دوره خشکسالی بوده، گفت: در بعضی از سال‌ها که بارندگی بیش از میانگین سالانه به وقوع پیوسته به دلیل خشکسالی سال‌های قبل تغییرمحسوسی در برون‌رفت از خشکسالی ایجاد نشده است.

شایان ذکر است هرچند شاخص های خشکسالی متاثر از شرایط بارندگی نشان می‌دهند که طی سال آبی 02-1401 اغلب نقاط  استان در شرایط ترسالی قرار دارند اما آورد ثبت شده رودخانه‌های استان در محل ایستگاه‌های هیدرومتری موید این مطلب است که به لحاظ شاخص‌های هیدرولوژیکی، استان کماکان در شرایط خشکسالی به سر می برد؛ به گونه‌ای که در اغلب ایستگاه‌های هیدرومتری میزان آبدهی نسبت به متوسط دوره آماری بیش از 90 درصد کاهش داشته است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از