حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 خرداد 1403
رئیس کل دادگستری استان یزد:

اهداف اصلاحی مد نظر مقام قضایی باشد

اهداف اصلاحی مد نظر مقام قضایی باشد

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: یکی از اهداف قانونگذار، از مجازات حبس، اصلاح مجرم است که اگر ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مجازات حبس در زندان توجه شود، اجرای مجازات حبس از طریق نظارت الکترونیک در اولویت قرار می‌گیرد.

به گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی دادگستری استان یزد، غلامعلی دهشیری در نشست کاهش جمعیت کیفری، با بیان اینکه، زندان تنها باید جای مفسدان و مخلان نظم و امنیت باشد، گفت: مجازات‌های جایگزین حبس، اثرات اصلاحی بیشتری نسبت به سایر وجوه مجازات دارد ضمن اینکه با کاهش جمعیت کیفری باعث می‌شود تا برنامه‌های خاص اصلاح و تربیت درون زندان نیز برای سایر مددجویان از کیفیت بالاتری برخوردار شود.

رئیس کل دادگستری استان یزد تصریح کرد: در زمان صدور رأی در محکمه باید به تمام ابعاد صدور حکم حبس اندیشید چرا که حکم حبس علاوه بر مجرم، می تواند اثرات بسیار مخربی را بر خانواده و اطرفیان او نیز آوار نماید.

وی با اشاره به اینکه کاهش جمعیت کیفری از تأکیدات رئیس قوه قضاییه و جزء برنامه‌های سند تحول قوه قضاییه است، گفت: حرکت برابر موازین و سیاست‌های راهبردی قوه قضاییه وظیفه هر مقام قضایی است لذا باید در این مسیر همراه و همسو با مدیریت کلان قوه باشد.

دهشیری، تدبیر و مدیریت در مقابله جرائم و آسیب‌های اجتماعی را ضروری دانست و ابراز داشت: استفاده از عدالت ترمیمی که همیشه مورد تأکید جامعه دانشگاهی است و جلوه‌های آن در قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری آمده است مانند تعلیق تعقیب، تعویق صدور حکم و معافیت از کیفر باید به منصه عملی در آرای قضایی برسد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از