حالت تاریک
دوشنبه, 28 خرداد 1403
رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان یزد:

شناسایی۱۴۸ بیمار مبتلا به سل در سال گذشته

شناسایی۱۴۸ بیمار مبتلا به سل در سال گذشته

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان گفت: در سال گذشته‌ ۱۴۸ بیمار مبتلا به سل در استان یزد شناسایی شدند که این میزان بروز ۱۱.۶ درصد در هر 100 هزار نفر جمعیت را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری یزدرسا به نقل از وب دا-یزد، مژگان مینوسپهر اظهار کرد: شایع ترین علامت ابتلا به بیماری سل ریوی، سرفه پایدار به مدت دو هفته یا بیشتر است که معمولا همراه با خلط است و ممکن است با سایر علائم تنفسی نظیر تنگی نفس، درد قفسه سینه یا پشت، خلط خونی و یا علائم عمومی و مشترک شامل تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بیحالی، تعریق شبانه، خستگی زودرس و ضعف عمومی همراه باشد.

 

رئیس گروه بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان یزد عنوان کرد: تمام خدمات تشخیصی و درمانی مبتلایان به سل در استان یزد به صورت رایگان ارائه می‌شود و درمان موثر بیماران مسلول تنها اقدام اساسی برای پیشگیری از گسترش بیماری به حساب می‌آید.

 

وی تصریح کرد: بیماران برای دریافت خدمات تشخیصی و درمانی می‌توانند به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌ها و مراکز جامع سلامت شهرستان محل سکونت خود مراجعه کنند.

 

همچنین کلینیک سل رفرانس استان یزد در مرکز خدمات جامع سلامت نیکوپور شهرستان یزد در خیابان شهید مطهری با شماره تلفن ۳۶۲۷۲۷۷۰ واقع شده است که می‌توان با حضور در این مراکز نسبت به تشخیص این بیماری اقدام کرد.


وی افزود: راه اصلی انتقال بیماری سل از طریق تنفس است ( سرفه، عطسه، صحبت کردن، ریختن آب دهان و آواز خواندن )، بنابراین تاخیر در تشخیص می‌تواند با انتشار بیماری از طریق بیمار، زمینه ابتلای دیگران به ویژه افراد در تماس نزدیک او( خانواده و به ویژه کودکان زیر شش سال، اقوام و همکاران ) را فراهم کرده و باعث گسترش بیماری شود، همچنین سل از طریق غذا، آب، تماس جنسی، تزریق خون یا نیش حشرات انتقال پیدا نمی‌کند.

 

مینوسپهر عنوان کرد: روز ملی مبارزه با سل فرصتی است که همگی برای رسیدن به دنیایی بدون سل دست به دست هم دهیم و با شناسایی و درمان به موقع و مناسب بیماران قدم موثری در پیشگیری از این بیماری برداریم.


گفتنی است؛ ۲۳ مهرماه(۱۵ اکتبر) روز ملی مبارزه با سل و با شعار «بله! ما می توانیم به سل پایان دهیم !» نامگذاری شده است.

 

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از