حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
رییس‌گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه شهید صدوقی خبر داد:

غربالگری رایگان سرطان سینه در یزد

غربالگری رایگان سرطان سینه در یزد

رییس‌گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه شهید صدوقی یزد گفت: غربالگری رایگان سرطان سینه در مراکز و پایگاه‌های سلامت استان یزد انجام می‌شود.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهید صدوقی یزد؛ دکتر محممدعلی اوزی‌نژاد اظهار کرد: غربالگری سرطان سینه برای خانم‌های سنین ۳۰ تا ۶۹ سال به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت استان یزد انجام می‌شود.

رییس‌گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه شهید صدوقی یزد گفت: خانم‌های بالای سن ۳۰ سال می‌توانند با معاینه پستان توسط مامای دوره‌دیده در مراکز و پایگاه‌های خدمات جامع سلامت نزدیک منزل، بررسی اولیه شده ودر صورت وجود هرگونه شک مبنی بر وجود توده، به کلینیک ویژه پیشگیری «ارتقای سلامت امید» واقع در بیمارستان شهید صدوقی ارجاع شوند.

وی ادامه داد: با انجام سونوگرافی یا ماموگرافی در این مرکز، بررسی‌های تکمیلی صورت گرفته و در موارد مشکل‌دار، جراحی و اقدامات بعدی انجام خواهد شد. بدیهی است با این روش هزینه‌های تشخیص ودرمان فرد بسیار کاهش می‌یابد.

اوزی‌نژاد اظهار کرد: انجام خودمراقبتی، شرکت در برنامه‌های غربالگری و تشخیص زودرس، افزایش مصرف میوه و سبزی، افزایش مصرف غلات و گوشت ماهی و کاهش مصرف غذا‌های پرچرب، سرخ شده و حاوی نگهدارنده، داشتن حداقل روزانه نیم ساعت تحرک بدنی با شدت متوسط، اجتناب از مصرف الکل و دخانیات، داشتن وزن متعادل، تداوم دوره شیردهی به فرزند، یادگیری و انجام ماهیانه خودآزمایی پستان و شناخت علایم هشدار دهنده شامل توده پستانی یا زیر بغلی، تغییر شکل یا قوام پستان، تغییرات پوستی پستان، ترشحات غیرطبیعی از پستان از کارآمدترین روش‌ها در پیشگیری از این بیماری هستند.

وی تصریح کرد: بعضی از سرطان‌ها از جمله سرطان پستان، دهانه رحم و روده بزرگ تنها با معاینه پزشکی و آزمایشات تکمیلی تشخیص داده می‌شوند و لازم است هم ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و هم بیماران به اهمیت تشخیص زود هنگام و انجام فعالیت‌های غربالگری سرطان پایبند باشند تا منجر به بهبود نتیجه وکاهش اتلاف منابع شود.

اوزی نژاد افزود: غربالگری سرطان روده بزرگ برای افراد بین ۵۰ تا۶۹ سال و بررسی سرطان پستان در سطح یک (مراکز و پایگاه‌های خدمات جامع سلامت و مراکز بهداشت) کاملا رایگان است و در غربالگری سرطان دهانه رحم جهت خانم‌های سنین ۳۰ تا ۵۵ سال فقط هزینه آزمایش به قیمت دولتی دریافت می‌شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از