حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 خرداد 1403
معاون اداره‌کل میراث‌ فرهنگی یزد خبر داد:

مرمت مسجد تاریخی شیخی‌های یزد

مرمت مسجد تاریخی شیخی‌های یزد

معاون میراث‌‌ فرهنگی اداره‌ کل میراث‌‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد از مرمت و ساماندهی مسجد تاریخی شیخی‌های یزد پس از سال‌ها خبر داد.

عبدالمجید شاکری شمسی در گفتگو با یزدرسا با اعلام این خبر گفت: مسجد شیخی‌ها در محله وقت‌الساعت و در نزدیکی مسجد جامع يزد قرارگرفته است

معاون میراث‌‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد ادامه داد: بنای این مسجد دارای صحن، ایوان، شبستان و وضوخانه است و در حالت کلی دارای دو بخش زمستانه و تابستانه است.

شاکری شمسی با اشاره به اینکه مرمت مسجد شیخی‌ها پس از سال‌ها در دستور کار قرار گرفت، مهم‌ترین اقدامات مرمتی این مسجد را بازسازی طاق‌های فروریخته با خشت و مصالح سنتی، حذف الحاقات آسیب‌رسان، کونوشکنی و اجرای کاهگل پشت‌بام، شیب بندی و اصلاح ناودان‌ها، تقویت پی‌ها با خشت و مصالح سنتی و تثبیت اندودهای قدیمی بدنه عنوان کرد.

وی یادآور شد: مهم‌ترین نکته قابل‌توجه این مسجد، تفاوت فاحش بین سبک معماری بخش اصلی با شبستان و نوع قوس‌ها است که اختلافات زیاد قدمت آن‌ها را باهم نشان می‌دهد.

معاون میراث‌‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اظهار کرد: مسجد شیخی‌ها از لحاظ فرم معماری قابل مقايسه با مسجد جامع فهرج است. 

گفتنی است این اثر با شماره ۲۴۰۱ در سال ۱۳۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از