حالت تاریک
جمعه, 10 آذر 1402
رئیس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان یزد:

نیت 80درصد وقفیات یزد روضه‌های امام‌حسین است

نیت  80درصد وقفیات یزد روضه‌های امام‌حسین است

رئیس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان یزد گفت: ۸۰درصد نیات اجرا‌شده وقف یزد مربوط به روضه‌خوانی است.

به گزارش یزدرسا؛ محمدحسین کاظمی پیش از ظهر امروز در نشستی با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته وقف، در مورد برنامه‌های شاخص هفته وقف در شهرستان یزد اظهار کرد: دیدار با قشرهای مختلف واقفین شاخص یعنی کسانی که طی یک‌سال گذشته وقف داشته‌اند، دیدار با سرمایه‌گذارانی که بر روی املاک وقفی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، دیدار با متولیان شاخص که بخشی از مسئولیت وقف در دوش آنها است، از جمله برنامه‌های شاخص اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد به‌مناسبت هفته وقف است.

رئیس اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان یزد با بیان اینکه اوقاف از قدیم تاکنون رسالت خود را بر توسعه هرچه بیشتر علم در استان یزد انجام داده است، گفت: در حال حاضر بسیاری از حوزه‌های دانشگاهی از جمله بیمارستان‌ شاه‌ولی و دانشگاه فنی شهید صدوقی بر عرصه‌های وقفی قرار گرفته است و خوشحالیم که وقف در حمایت از فناوری روز و آن چیزی که دغدغه رهبر انقلاب بوده است، گام برداشته‌ایم.

وی افزود: دیدار با مسئولان علمی استان از جمله روسای پارک علم‌و‌فناوری و دانشگاه‌ها و هم‌اندیشی با آنها برای کمک هرچه بیشتر اوقاف به پیشرفت علمی کشور از دیگر برنامه‌های این اداره به‌مناسبت هفته وقف است.

کاظمی با بیان اینکه در حال حاضر در شهرستان یزد چهار هزار موقوفه وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد موقوفه حدود یک‌هزار مورد گردش مالی و درآمد دارد و مابقی املاک از جمله املاک رها‌شده موقوفاتی هستند که در سیستم ثبت شده اما اجاره و درآمد آن کسب نشده است.

وی افزود: چهار هزار موقوفه موجود در استان یزد دارای ۱۲ هزار و ۵۰۰ رقبه هستند؛ هر موقوفه می‌تواند چند رقبه را شامل شود.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه برخی از عرصه‌های وقفی در اختیار ارگان‌ها و نهادهای دولتی قرار گرفته است، ادامه داد: مدارسی در عرصه‌های وقفی گرفته است؛ این در حالی است که حقوق وقف توسط آموزش‌وپرورش پرداخت نشده است.

کاظمی با تأکید بر ضرورت اجرای نیت تمام موقوفات تصریح کرد: انتظار داریم آموزش‌وپرورش و اداراتی که در عرصه وقفی قرار دارند، اجاره و حقوق عرصه وقفی را پرداخت کنند تا به نیت واقف عمل شود. بزرگ‌ترین حسن حوزه موقوفات این است که نفع و برکت آن به مردم می‌رسد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر ضرورت تمکین حوزه وقف ادامه داد: در حال حاضر ۹۸ پرونده حقوقی وقفی در جریان داریم؛ برخی از این پرونده‌ها شاخص بوده و اگر به سرانجام برسد، نفع بزرگی داشته که به همه مردم خواهد رسید.

کاظمی با بیان اینکه شاخص‌ترین اقدام اخیر که در حوزه وقف رخ داده، ثبت چشمگیر موقوفات در شهر یزد و اخذ سند برای آن‌ها بوده است، گفت: در نیمه نخست امسال ۴۷۰ سند وقف اخذ شده است؛ با ثبت و سند‌دار کردن موقوفات، آن‌ها از دستخوش تغییرات شدن در امان خواهند ماند و نسل‌های بعد هم می‌توانند از برکات وقف بهره ببرند.

وی افزود: کوچک‌ترین سند اخذشده برای وقفیات در سال جاری سه مترمربع و مربوط به سقاخانه بوده و بزرگ‌ترین سند وقفی صادرشده مربوط به موقوفه زین‌آباد صدری با حدود ۸۴ هکتار مساحت است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد با بیان اینکه ۸۰ درصد نیات اجراشده وقف یزد مربوط به روضه‌خوانی است، ادامه داد: درآمد موقوفات در راه‌های مختلف ازجمله حوزه‌های درمانی، هزینه‌های مساجد و حسینیه‌ها، کمک جهیزیه، کمک‌های نقدی به نیازمندان، آزادی زندانیان و ... می‌شود.

وی در رابطه با وقف‌های جدید یک سال گذشته از هفته وقف سال گذشته تا به امروز، تصریح کرد: در این مدت هشت مورد وقف جدید داشتیم که توسط یک نفر خانم و ۷ نفر مرد صورت گرفته است.
انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از