حالت تاریک
جمعه, 29 تیر 1403
مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه یزد خبر داد:

۱۰ استاد دانشگاه یزد از دانشمندان برتر جهان

۱۰ استاد دانشگاه یزد از دانشمندان برتر جهان

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه یزد از قرار گرفتن نام ۱۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه یزد، در زمره پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان خبر داد.

به گزارش «یزدرسا» به نقل از روابط عمومی دانشگاه یزد، علی میروکیلی گفت: بر اساس آخرين يافته‌های پروژه مشترك الزوير و گروهی از پژوهشگران دانشگاه استنفورد كه به «فهرست دانشگاه استنفورد» معروف شده است، بروندادهای پژوهشی منتشر شده در پايگاه استنادی اسكوپوس تا پايان سال ۲۰۲۲ در ۲۲ حوزه موضوعی اصلی و ۱۷۴ حوزه فرعی تحليل و بر اين اساس نويسندگانی كه در زمره پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان هستند، معرفی شده‌اند. جديدترين نسخه اين پايگاه ۱۲ مهر ماه (۴ اكتبر۲۰۲۳) منتشر شده است.

مدیر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه یزد افزود: از اين پايگاه از سال ۲۰۱۹ تا كنون، دو فهرست از پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان منتشر شده است. تفاوت اين دو فهرست در بازه زمانی استنادهای تحليل شده است؛ در يكی از فهرست‌های اعلام شده، بازه زمانی استنادهای دريافتی يك ساله است و در فهرست ديگر، بازه زمانی استنادهای دريافتی از سال ۱۹۹۶ تا سال ۲۰۲۲ در نظر گرفته شده است. 

وی تصریح کرد: نام ۹ نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه یزد در فهرست اول (پژوهشگران پراستناد در بازه استنادی يك ساله ۲۰۲۲) و نام ۷ نفر در فهرست دوم (پژوهشگران پراستناد در بازه استنادی ۲۰۲۲-۱۹۹۶) قرار دارد.

میروکیلی با بیان اینکه روش‌شناسی ابداع شده، مبتنی بر مجموعه‌ای از سنجه‌های استنادی استاندارد شده برای ارزيابی تاثير استنادی پژوهشگران در رشته‌ها و حوزه‌های علمی مختلف است افزود: این روش كه با نام "شاخص استنادی مركب" معرفی شده، مبتنی بر تعداد استنادات دريافتی، جايگاه (الگوی هم -نويسندگی) و شاخص هرش نويسندگان (H-index) است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از