حالت تاریک
پنج‌شنبه, 16 آذر 1402
دبیر فراکسیون گردشگری مجلس:

‌به‌راحتی از کنار ظرفیت جذب گردشگر عبور می‌کنیم

‌به‌راحتی از کنار ظرفیت جذب گردشگر عبور می‌کنیم

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت جذب گردشگر داریم ولی براحتی از کنار آن عبور می‌کنیم، گفت: شرایط سخت‌گیرانه میراث فرهنگی، مردم را از زندگی در بافت تاریخی منصرف می‌کند.

به گزارش یزدرسا به نقل از دفتر نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی، محمدصالح جوکار با تاکید بر اینکه مردم برای زندگی نیازمند امنیت و آرامش در محلات سطح شهر هستند، اظهار کرد: هر موضوعی که سبب برهم زدن آرامش مردم محلات شود باید از سوی دستگاه‌های مربوطه رسیدگی و برطرف شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: با توجه به کمبود فضای سبز و پارکینگ در محلات قدیمی مثل محله مصلی عتیق، این فضاها باید با جانمایی صحیح و درست به شکلی ایجاد شود که به بافت تاریخی صدمه وارد نشود.

جوکار عنوان کرد: بافت تاریخی به‌علت مهاجرت مردم و نبود امکانات و ارائه خدمات، به محلی برای زندگی اتباع تبدیل شده و ساکنین قدیمی، این محلات را تخلیه کرده‌اند.

وی اظهار کرد: اگر بافت تاریخی در دست اتباع خارجی باشد، ساکنین قدیمی دیگر تمایلی به حضور در این مناطق نخواهند داشت؛ بافت در صورتی ارزش دارد که مورد استفاده مردم قرار گیرد وگرنه تخلیه این مناطق سبب تخریب آن خواهد شد.

نماینده مردم ضمن انتقاد از وضعیت موجود در بافت تاریخی شهر جهانی یزد، افزود: اینکه ساکنین بافت تاریخی این مناطق را رها کنند و غالب ساکنین آن، اتباع باشند و بافت هم در حال تخریب، اصلا قابل قبول نیست و باید به شکلی برنامه‌ریزی کرد تا شکل سنتی بافت تاریخی با حضور مردم احیا شود.

دبیر فراکسیون گردشگری مجلس با تاکید بر اینکه صنعت گردشگری مورد استقبال کشورها قرار گرفته و از آن به بهترین شکل بهره می‌برند، گفت: ما در سطح کشور و بالاخص شهر جهانی یزد، ظرفیت بسیار خوبی برای جذب گردشگر داریم ولی به راحتی از کنار آن عبور می‌کنیم و توجهی به آن نداریم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه میراث فرهنگی باید شرایط سهل‌گیرانه‌تری برای حضور و زندگی مردم در بافت تاریخی اتخاذ کند، عنوان کرد: در حال حاضر زمینه حضور مردم در بافت تاریخی برای زندگی وجود دارد ولی چون شرایط میراث فرهنگی سختگیرانه است، مردم منصرف می‌شوند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از