حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
امام‌جمعه یزد:

حضور در انتخابات وظیفه‌ای دینی و ملی است

حضور در انتخابات وظیفه‌ای دینی و ملی است

امام جمعه یزد به درپیش بودن انتخابات اشاره کرد و با بیان اینکه همه وظیفه دینی و ملی داریم در این عرصه بسیار مهم شرکت داشته باشیم گفت: عمده و مهمترین موضوع این است که برای تقویت اسلام و انقلاب در انتخابات شرکت داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار «یزدرسا»، آیت‌‌الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های نمازجمعه این هفته شهر یزد با اشاره به اینکه خداوند متعال در خلقت انسان هدف‌هایی دارد اظهار داشت: خداوند هیچ یک از موجودات را بیهوده، بی‌جهت و بدون نتیجه خلق نکرده و انسان در مسیر خلقت به‌سوی هدفی حرکت می‌کند و جایگاهی دارد که باید به آن جایگاه برسد.

وی با تأکید بر اینکه انسان باید از این عمری که خدا به او داده بهره‌گیری کند تصریح کرد: این بهره‌گیری باید برای آن زندگی ابدی باشد که خداوند متعال به‌عنوان زندگی همیشگی و ابدی به انسان عطا خواهد کرد و افرادی که در آنجا می‌روند، دارای درجات، قرب و منزلت، شخصیت و ارزش‌هایی هستند.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد بیان کرد: همه این جایگاه‌ها را انسان باید از این دنیا به دست آورد و الا اگر کسی برای آن دنیای خودش فکری نکند و زاد و توشه نداشته باشد و جایگاهی برای خودش معین نکند، همین‌طور که در عالم قبر رفت، همان جا معطل می‌ماند.

آیت‌الله ناصری تصریح کرد: اگر انسان در این دنیا گناه و ظلمی داشته باشد در همان دنیا گرفتار اعمال خودش می‌شود؛ اما در مقابل افرادی که برنامه‌ریزی برای کار خیر و کسب مقامات داشته باشند، هرچه کار خوب کرده مقاماتش بالاتر می‌رود و دریچه قبر برای وی به بهشت خواهد بود و ملائکه و نعمت‌های الهی که خودش از این دنیا برای خودش فرستاده و خدا به آن افزوده را به دست خواهد آورد.

هدف اصلی خلقت انسان رسیدن به کمال الهی است

امام‌جمعه یزد هدف اصلی خلقت انسان را رسیدن به کمال الهی دانست و عنوان کرد: کسانی که در این دنیا صرفاً به دنبال زندگی مادی هستند و آخرت و خدا را فراموش کرده و تمام هم‌وغم آنها مال و مناصب دنیایی است، آنها در زندگی اخروی خود معطل می‌مانند و دریچه قبر برای آنها تاریک و وحشتناک خواهد بود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد افزود: این انسان ممکن است در دنیا کاخ و منصب‌های زیادی داشته باشد؛ ولی امیدی که بتواند در آن دنیا جایگاه خوبی داشته باشد را نخواهد داشت و باید تا قیامت بماند تا در آنجا نتیجه اعمالش را ببیند.

وی خاطرنشان کرد: بهترین زاد و توشه‌ای که انسان می‌تواند برای آخرت خود بردارد  تقواست و تقوا هم به معنای کار خوب، خدمت به مردم و جامعه برای‌خدا، کمک به انسان‌ها و تربیت درست فرزندان برای‌خدا و در مجموع پاک‌کردن نیت‌هاست.

آیت‌الله ناصری افزود: هدف زندگی انسان کاملاً مشخص است و ما باید به این‌سو برویم همان‌گونه که قرآن کریم هم می‌فرماید تقواپیشه کنید و در مسیر خدا با وسیله حرکت کند و این وسیله هم پیامبران، اهل‌بیت (ع) و خداوند متعال است و گر نه درصورتی‌که بدون هدف پیش برویم قطعاً گم خواهیم شد.

انواع جهاد در راه خدا

امام‌جمعه یزد ادامه داد: جهاد در راه خدا که در قرآن کریم به آن سفارش شده تنها جنگ نیست؛ بلکه جهاد برای رفع مشکلات بندگان خدا، تربیت خوب فرزندان، فراگیری علم و آموزش‌دادن آن به دیگران، کارکردن برای رشد مردم و زمینه‌سازی نجات انسان‌ها و حرکت برای خوبی‌ها همه‌وهمه جهاد در راه خدا هستند به‌شرط آنکه نیت ما خدایی باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد نمازخواندن و شرکت در نمازجمعه با نیت الهی را جهاد در راه خدا دانست و گفت: اگر کسی نماز اول وقت را نخواند به معنای آن است که خود را از مسیر خدا کنار کشیده است؛ مؤمن نباید به خدای متعال و خالق خود که همه چیزش در دست اوست بی‌توجه باشد.

وی گفت: انسان یک مسافرت که ‌می‌خواهد برود اول وسیله سفر و محل اقامتش را تعیین می‌کند که بتواند از سفرش لذت ببرد و عاقبت خوبی داشته باشد؛ اما چطور انسان نباید برای سفر آخرتی که هر روز در حال نزدیک‌تر شدن به آن است به دنبال جایگاه مناسب نباشد؛ آیا نباید برای اینکه در مقصد این سفر بسیار مهم عذاب نداشته باشیم برنامه‌ریزی و تلاش کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: امید است که خداوند متعال ما را توفیق دهد که همه زندگی خود را بر اساس رسیدن به قرب الهی تنظیم کنیم تا هر نفسی که می‌کشیم برای ما ثواب نوشته شود.

اتفاقات عجیب دوران کودکی حضرت امام باقر (ع)

وی در خطبه دوم خود با اشاره به سالروز شهادت حضرت امام محمدباقر (ع) اظهار داشت:  آن حضرت از کودکی تجربیات و برنامه‌های عجیبی دارد به‌گونه‌ای که در چهارسالگی در رکاب امام حسین (ع) کربلا و صحنه‌های دلخراش و ظلم ظالمان، صبر و صبوری شهدای کربلا را دیده است.

امام‌جمعه یزد گفت: آن حضرت نیت بد دشمنان و اهداف امام حسین (ع) را دیده و از کودکی این موارد در ذهن ایشان نقش بسته و برای اعتلای اسلام برنامه‌ریزی کرده است.

آیت‌الله ناصری گفت: امام باقر (ع) همچنین در دوران اسارت و زمان امامت حضرت امام سجاد (ع) مسائل را بررسی می‌کرد و نسبت به فساد‌هایی که دیده بود و انحرافات عقیدتی که مشاهده کرده بود برنامه داشت تا نسبت به اصلاح جامعه‌ای که دشمن فکر و اندیشه را از آن برداشته و حقایق را وارونه نشان دادند اقدام لازم را انجام دهد.

بهترین راه هدایت مردم دانش‌افزایی و بصیرت‌افزایی است

وی افزود: امام باقر (ع) باتوجه‌به اینکه می‌دانستند بهترین راه هدایت مردم دانش‌افزایی و بصیرت‌افزایی به آنها برای بیدارشدن فکر و عقیده در میان آنها و داده شدن دید وسیع به آنها است، اقدام به انجام حرکاتی کردند تا مردم تسلیم خلفای جور نشوند و برای این منظور مکتب‌هایی تشکیل و شاگردانی پرورش دادند.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد با اشاره به اینکه آن حضرت یک مکتب بزرگ دانش‌پژوه و بر اساس مشی ولایت باهدف تنظیم‌کردن امور مسلمانان به‌ویژه شیعیان و بصیرت‌افزایی در میان آنها ایجاد کردند افزود: امام باقر (ع) برای همه ارزش‌های دینی برنامه‌ریزی داشت و از فرصتی که به وجود آمده بود استفاده کردند تا مکتبی بزرگ را پایه‌گذاری کنند و بر ظلم و باطل ایجاد شده در آن زمان خط باطل کشید.

آیت‌الله ناصری با تأکید بر اینکه همه علمای اسلام اعتراف داشتند که ریشه تمام علوم از حضرت علی (ع) است گفت: امام باقر (ع) به همین دلیل تمام مکتب خود را بر پایه و ریشه علومی که حضرت امیرالمؤمنین (ع) پایه‌گذاری کردند به‌گونه‌ای که هر چه امروز بشر از علوم در حوزه‌های مختلف دارد به برکت حضرت امام علی (ع)، امام باقر (ع) و امام صادق (ع) است.

نسبت به معرفی مکتب امام باقر (ع) و امام صادق (ع) کوتاهی کردیم

امام‌جمعه یزد با بیان اینکه شیعه الحمدلله متنعم از علوم باقریه و صادقیه است گفت: این افتخار ماست که در مکتب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) هستیم و هیچ مکتبی از مکاتب اسلامی به این میزان غنی نیست گرچه که ما در معرفی این مکتب به جهانیان کوتاهی کردیم؛ اما غنای این مکتب در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

وی با تأکید بر اینکه همین‌الان هم ما در حال کوتاهی در این حوزه هستیم گفت: باید تلاش کنیم تا معارف این مکتب ارزشمند و غنی را به تمام جهان معرفی کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان یزد به‌روز عرفه اشاره کرد و گفت: عرفه روز شناخت، عبادت، ارتباط برقرارکردن با خداست و خداوند متعال توجه بسیار خاصی به این روز دارد و هم برای زوار در مکه و زوار امام حسین (ع) و همچنین دیگر عابدان و مؤمنان در این روز دارد و دعا در این روز مستجاب است و عبادات با ثوابی بسیار بیشتر خواهد بود.

لزوم توجه به تقویت کشاورزی و خودکفایی در این حوزه

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد به‌روز جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: ما به لحاظ کشاورزی توجه لازم را نداشتیم درحالی‌که در کشورمان بیشترین هم‌وغم باید به این حوزه باشد چرا که کشاورزی ماده حیاتی برای انسان است.

آیت‌الله ناصری بیان کرد: ما می‌توانیم به‌جای صادرات در حوزه‌های مختلف و خام‌فروشی، خوراک و مایحتاج خوراکی مردم را به جهانیان صادر کنیم و باید در کشور این توجه را داشته باشیم که در این حوزه محتاج به دیگران نباشیم و حتی بتوانیم به صادرکننده هم تبدیل شویم.

حضور در انتخابات وظیفه‌ای دینی و ملی است

امام‌جمعه یزد به در پیش بودن انتخابات اشاره کرد و با بیان اینکه همه وظیفه دینی و ملی داریم در این عرصه بسیار مهم شرکت داشته باشیم گفت: عمده و مهم‌ترین موضوع این است که برای تقویت اسلام و انقلاب در انتخابات شرکت داشته باشیم.

وی گفت: کشور ما اسلامی، انقلاب ما الهی و حاکمیت ما حاکمیت الله است و کسی که می‌خواهد در این کشور و انقلاب فعالیت داشته باشد باید قدم در جای پای انبیا و بزرگان بگذارد و مردم را به کمال الهی در حوزه‌های مادی و معنوی برساند.

ویژگی‌های لازم برای رئیس‌جمهور

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد در ارتباط با ویژگی‌های رئیس‌جمهور آینده گفت: خداجویی، خداترسی، مردم‌دوستی و مردم‌داری، باتجربه بودن، عمل‌کردن درست از جمله ویژگی‌های رئیس‌جمهور است و مردم باید بادقت در این موارد کسی که به درد اسلام و انقلاب و مردم می‌خورد را انتخاب کنند.

آیت‌الله ناصری با بیان اینکه اصل و اساس ما انقلابی بودن است وگرنه اگر ما انقلابی نباشیم، حیثیتی در دنیا نداریم بیان کرد: اگر کسانی خدای‌ناکرده بخواهند ما را از ولایت دور کنند و نسبت به مسائل دینی بی‌تفاوت کنند باید مراقبت کنیم تا موفق نشوند و باید بادقت لازم به‌گونه‌ای اقدام کنیم که سرنوشتمان با توکل به خدا به نحو احسن رقم بخورد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از