حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
مدیرکل ثبت اسناد یزد خبر داد:

ممنوعیت ارائه هر گونه خدمات به اسناد دفترچه‌ای

ممنوعیت ارائه هر گونه خدمات به اسناد دفترچه‌ای

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان یزد گفت: به موجب تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار و مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال استان یزد، ارائه هرگونه خدمات به اسناد مالکیت دفترچه‌ای ممنوع و منوط به تبدیل به اسناد تک‌برگ است.

به گزارش یزدرسا به نقل از روابط عمومی دادگستری استان یزد، مهدی اقبال با اشاره به مزیت‌های اسناد تک‌برگ نسبت به اسناد دفترچه‌ای اظهار داشت: اسناد مالکیت تک‌برگ (کاداستری) به علت درج نقشه واجد مختصات جغرافیایی از دقت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر ضریب بالای امنیتی این اسناد، نقش قابل توجهی در جلوگیری از جرم جعل ایفا می‌کند.

وی افزود: علاوه بر مزایای اسناد مالکیت تک‌برگ، تبصره ذیل ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار مصوب ۱۳۹۳، برای تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگ مهلت ۵ ساله مقرّر و پس از انقضاء مدت یاد شده، ارائه خدمات به اینگونه اسناد را ممنوع اعلام کرده است.

مدیرکل ثبت اسناد یزد با اشاره به رفع موقت این محدودیت در دوران همه‌گیری کرونا به موجب بخشنامه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: اکنون با توجه به فروکش کردن این بیماری، به موجب بخشنامه جدید معاون املاک سازمان ثبت، بخشنامه مربوط به دوران همه‌گیری کرونا ملغی و زین پس به استناد ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار، ارائه هر گونه خدمات به اسناد دفترچه‌ای ممنوع است.

اقبال ادامه داد: با عنایت به نقش حیاتی عنصر زمان و سرعت در ارائه برخی خدمات ثبتی از جمله وثیقه‌گذاری اسناد مالکیت جهت آزادی متهمان و از طرف دیگر بازه زمانی حداقل ۴۸ ساعته تبدیل اسناد، از دارندگان اسناد مالکیت دفترچه‌ای دعوت می‌ شود در اسرع وقت نسبت به تبدیل این نوع اسناد به تک‌برگ اقدام نموده و این امر را به زمان مواجهه با موقعیت‌های اضطراری موکول نکنند.

وی با اشاره به ملاک عمل قرار نگرفتن حدنصاب مساحت برای صدور اسناد اراضی کشاورزی گفت: در حال حاضر موانع عمده صدور اسناد اراضی کشاورزی برطرف و امکان صدور اسناد کشاورزی با هر مساحتی در سطح استان فراهم شده و شایسته است مالکین اراضی کشاورزی نسبت به اخذ سند مالکیت اقدام کنند.

اقبال در عین حال با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای کامل قانون جامع حدنگار و الزامات قانونی یادآور شد: خوشبختانه یزد در بسیاری از بخش ها همچون صدور اسناد کاداستری موقوفات و اسناد مالکیت اراضی زراعی و کشاورزی رتبه برتر کشور را داراست و امیدواریم تا پایان سال، اتمام کاداستر اراضی کشاورزی استان را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از