حالت تاریک
چهارشنبه, 09 خرداد 1403
امام‌جمعه بخش مرکزی یزد عنوان کرد:

نفاق عامل تضعیف دین و حکومت دینی است

نفاق عامل تضعیف دین و حکومت دینی است

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد در راستای تذکر مقام معظم رهبری در عرصه هنجارشکنی به بیان راهکارهای کاربردی برای تحقق سخن رهبر انقلاب اسلامی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری «یزدرسا»، آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته با اشاره به اهمیت تقوا اظهار کرد: یکی از تقسیم‌بندی‌های دینی و اسلامی همراهی و عدم همراهی با معصومین (ع) است و این تقسیم‌بندی تنها یک تقسیم‌بندی سیاسی نیست و در ابعاد فرهنگی، عبادی، سیاسی و.... گسترده است. 

*نفاق اجتماعی عامل تضعیف دین و حکومت دینی است 

وی با اشاره به تقویت مبانی و دفاع از ارزش‌های اسلامی در راستای وظایف مسلمانان در برابر دین گفت: یکی از وظایف ما در جامعه دینی پیشگیری از نفاق اجتماعی است، زیرا نفاق اجتماعی موجب تضعیف دین، حکومت و مبانی دینی در افراد جامعه می‌شود. 

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد به بیان راه‌های پیشگیری از نفاق اجتماعی پرداخت و تصریح کرد: حفظ وحدت بر محور توحید یکی از روش‌های پیشگیری از نفاق اجتماعی است؛ تفرقه‌افکنی در میان مردم جامعه یکی از اهداف نفاق اجتماعی است و جریان نفاق همواره تلاش می‌کند تا مردم را از حاکم دینی فاصله دهد، روابط اجتماعی را قطع و خانواده‌ها را از یکدیگر فاصله دهد. 

وی افزود: خداوند تمام مسلمانان و سایر پیروان ادیان توحیدی را دعوت به کلمه واحد می‌کند؛ در طول تاریخ اسلام و تاریخ انقلاب این نفاق‌افکنی‌ها وجود داشته و این تفرقه‌افکنی‌ها بسیار دیده می‌شد، بنابراین حفظ وحدت کلمه یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از نفاق اجتماعی است. 

مدرسی با اشاره به سایر روش‌های پیشگیری از نفاق اجتماعی بیان کرد: پرهیز از همنشینی با منافقان، امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، تولی اولیای الهی و تبری از اعدای الهی است. 

*برنامه قرآنی «محفل» نمونه یک طراحی اصولی در برنامه‌های دینی است 

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد در خطبه‌های دوم نمازجمعه این هفته ضمن تبریک عید سعید فطر اظهار کرد: عید سعید فطر جشن پیروزی و غلبه بر نفس اماره است و این عید، جشن و شادی برای پیروزی بر شیطان درون و برون و اعتماد به خویشتن و توانستن است. 

وی افزود: باید تلاش کنیم تا پس از ماه مبارک رمضان همچنان کارهای خیری که در این ماه پررنگ شدند در سایر ابعاد و ایام زندگی پررنگ باقی بماند که یکی از این اقدامات برنامه‌های قرآنی گسترده در رسانه‌ها، مساجد و خانه‌ها بود. 

مدرسی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران برنامه قرآنی «محفل» عنوان کرد: این ارتباط قوی قرآنی با توده‌های مردم بیانگر این است که اگر طراحی صحیح و اصولی در برنامه‌های دینی و مذهبی انجام شود، ارتباط مؤثر و قوی با مردم برقرار شود. 

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد ضمن تسلیت شهادت تعدادی از مأموران نیروی انتظامی در خوزستان در بخش دیگری در سخنانش گفت: حمله به کنسولگری ایران در سوریه توسط رژیم صهیونیستی یکی از مواردی است که همچنان رسانه‌های کشور به آن توجه دارند و دشمن باید بداند که منتظر فرصتی برای ضربه تنبیهی به دشمن هستیم و قطعاً دشمن در این زمینه تنبیه خواهد شد. 

*لزوم همکاری همه دستگاه‌ها در راستای برخورد با هنجارشکنان و حفظ موازین شرعی در کشور/ وضعیت ارز و طلا موضوع جدی در کشور است 

وی با اشاره به تذکرات مکرر مقام معظم رهبری در عرصه هنجارشکنی به‌ویژه در زمینه رعایت حجاب اسلامی به بیان توصیه‌هایی در این زمینه پرداخت و عنوان کرد: از شنبه به دستور وزیر کشور تذکر لسانی توسط نیروهای انتظامی به هنجارشکنان انجام خواهد گرفت و در این راستا همکاری و همراهی مردم با تذکردهندگان، همکاری دستگاه‌ها به‌ویژه دستگاه‌های مرتبط با امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در کشور به‌ویژه دستگاه قضایی از این جریان و محدودشدن ارائه خدمات به هنجارشکنان از جمله اقداماتی است که می‌توان در راستای حفظ موازین شرعی، اسلامی و اجتماعی به کار گرفت. 

مدرسی با اشاره به ۸ شوال، مصادف با سالروز تخریب قبرستان بقیع در سال ۱۳۴۴ هجری قمری توسط وهابیت و روز «یوم الهدم» عنوان کرد: یکی از آفت‌های بزرگ و خطرناک در هر مذهب و آیینی کج‌فهمی، تندروی، برداشت‌های غلط و انحرافی منهای توجه به رهبران آن مذهب یا به عبارتی قرائت‌های خودساخته که در مقاطع مختلف از میان پیروان آن آیین که گاهی آشکار می‌شود، است. 

وی اظهار کرد: خوارج صدر اسلام همچون وهابیون عمل می‌کردند که در این دو وجوه مشترکی همچون اهتمام هر دو به عبادت و قرائت قرآن شری و افراطی است، به‌گونه‌ای که عبادت سایر مسلمانان در برابر آن حقیر و کوچک شمرده می‌شود و امروزه همچنان شاهد این جریان از سوی تکفیری‌ها هستیم. 

امام‌جمعه بخش مرکزی یزد ادامه داد: غرور و تکفیر مسلمانان از دیگر ویژگی‌های مشترک در این دو گروه است که همچنان شاهد رفتارهای آفت گونه در میان این قشر هستیم. 

وی در پایان به کنترل قیمت‌ها و نگرانی متخصصان از وضعیت ارز و طلا در کشور به‌عنوان یک مبحث مهم و جدی کشور اشاره کرد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از