حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403
استاندار یزد عنوان کرد:

۱۶ شرکت خارجی در استان یزد سرمایه‌گذاری کردند

۱۶ شرکت خارجی در استان یزد سرمایه‌گذاری کردند

استاندار یزد گفت: ۱۶ شرکت خارجی از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، اتریش، هند، عمان، امارات، چین و انگلستان در برخی شهرهای استان در حوزه‌های صنعت، گردشگری و انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «یزدرسا» به نقل از روابط‌عمومی استانداری یزد، مهران فاطمی گفت: ۱۶ شرکت خارجی از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه، اتریش، هند، عمان، امارات، چین و انگلستان در برخی شهرهای استان در حوزه‌های صنعت، گردشگری و انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. 

وی مجموع جلب سرمایه‌گذاری خارجی در استان طی سه سال اخیر را ۲۰۰ میلیون دلار دانست و افزود: اخذ مجوز ۲۳ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در قالب ۹ طرح، شناسایی بیش از ۲۰۰ عنوان فرصت سرمایه‌گذاری و ترجمه و بارگذاری ۵۰ عنوان فرصت سرمایه‌گذاری در سایت خدمات سرمایه‌گذاری از دیگر اقدامات این حوزه بوده است. 

استاندار یزد با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳۵ طرح در قالب کیف سرمایه‌گذاری استان یزد آماده شده است، عنوان کرد: خوشبختانه تمامی مجوزهای زیرساخت‌ها اخذ شده که بلافاصله پس از اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران به آنها واگذار خواهد شد.

وی از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی در حوزه سرمایه‌گذاری داخلی طی سال ۱۴۰۰ و ۱۲۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: در راستای افزایش تولید و سرمایه‌گذاری در استان طی سال ۱۴۰۱ بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تبصره ۱۶ پرداخت شد.

وی خاطرنشان کرد: حفظ رشد اقتصادی بالای ۶ درصد در استان در دولت سیزدهم و حتی تجربه رکورد رشد اقتصادی ۷.۵۵ در نوع خود بی‌نظیر بوده است.

استاندار یزد با بیان اینکه متوسط رشد شرکت‌های دانش‌بنیان استان اکنون به ۲۸ درصد رسیده است، گفت: به هدف‌گذاری سند یزد نوین مبنی بر رشد ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان استان نزدیک شده‌ایم.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه علم و فناوری در دولت سیزدهم اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۲ شرکت دانش‌بنیان در استان فعالیت می‌کنند که نسبت به ابتدای سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۳.۵ درصد رشد داشته است.

استاندار یزد متوسط رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور را ۲۴ درصد و در استان یزد ۲۸ درصد دانست و گفت: هدف‌گذاری سند یزد نوین رشد ۳۰ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان است که این آمار نشان می‌دهد به هدف برنامه نزدیک شده‌ایم.

وی با اشاره به درآمد ۹۳۹۷ میلیاردتومانی شرکت‌های دانش‌بنیان استان تصریح کرد: اختصاص ۴۵ هکتار زمین برای توسعه زیرساخت‌های فیزیکی پارک علم و فناوری در مجموعه کاریزبوم تحت عنوان «پردیس فناوری کوثر» و یک زمین ۱۰۰ هکتاری جهت استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در نوع خود بی‌نظیر است.

استاندار یزد در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در حوزه تسهیلات و برقراری ارتباطات پرداخت و گفت: در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۱۹۰ دیدار با شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و خلاق برگزار و حدود ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات تبصره‌ای و حمایتی پرداخت شد.

وی با اشاره به اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان به حوزه فاوا و ۵۲ میلیارد تومان از اعتبارات استان برای توسعه زیرساخت‌ها و پروژه‌های پیشران حوزه علم و فناوری، افزود: طی این مدت سرمایه صندوق پژوهش و فناوری یزد با دوبرابر افزایش از ۵۵ میلیارد تومان به ۱۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

فاطمی به موفقیت‌های استان در حوزه علم و فناوری اشاره و عنوان کرد: یزد به‌عنوان استان هدف اجرای برش استانی قانون جهش تولید دانش‌بنیان کشور، استان برتر و دارای بهترین عملکرد در حوزه شورای فن‌بازار منطقه و برترین استان کشور در حوزه تحقق شعار سال ۱۴۰۱ انتخاب شد.

وی ادامه داد: رئیس دانشگاه یزد به‌عنوان یکی از ۱۰ رئیس برتر دانشگاه‌های کشور در حوزه علم و فناوری، یزد به‌عنوان استان برتر در حمایت از زیست‌بوم دانش‌بنیان، پارک علم و فناوری یزد به‌عنوان پارک برتر در هفته پژوهش و فناوری و بنیاد نخبگان استان به‌عنوان بنیاد برتر در سال ۱۴۰۱ انتخاب شدند.

استاندار یزد با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه فناوری ارتباطات گفت: کسب رتبه دوم در شاخص توسعه‌یافتگی ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت پهنای باند ورودی و شروع طرح ملی و راهبردی دسترسی منازل و کسب‌وکارها به شبکه پرسرعت از جمله این اقدامات بوده است.

وی افزود: راه‌اندازی سرویس FTTX برای ۴۰۸۰ خانوار و کسب‌وکار، دسترسی ۸۳ روستا به اینترنت پرسرعت ۳G و ۴G, راه‌اندازی ۲۰ سایت تلفن همراه برای پوشش دسترسی به اینترنت ۴G و ارتقای فناوری ۳۴ سایت به نسل ۳ و ۴ موبایل برای دسترسی ۴۷ روستا از جمله اقدامات دولت در این حوزه بوده است.

فاطمی خاطرنشان کرد: از دیگر اقدامات مهم انجام شده در حوزه علم و فناوری  استان یزد می‌توان به راه‌اندازی ۳ سایت ۵G در شهر یزد، دسترسی به ضریب نفوذ ۱۷۶ درصدی تلفن همراه و ۱۲۷ درصدی اینترنت همراه و پوشش ۹۸ درصدی تلفن همراه در جاده‌ها مواصلاتی اشاره کرد.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد با اشاره به فعالیت ۴۶ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان استان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، تصریح کرد: تعداد ۷۸ شرکت در این حوزه فعالیت می‌کنند و رتبه دوم کشور بعد از استان تهران به یزد تعلق دارد.

وی با اشاره به توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان استان در حوزه فاوا گفت: بخش عمده‌ای از نیاز بازار کشور در حوزه تجهیزات نظیر فیبر نوری و تجهیزات شبکه، تجهیزات نسل چهارم موبایل، امنیت شبکه هوشمندسازی، مودم‌های فیبر نوری و سایر محصولات نرم‌افزاری از استان یزد تأمین می‌شود.

فاطمی با بیان اینکه تاکنون چندین محصول شرکت‌های دانش‌بنیان استان در حوزه فناوری اطلاعات تجاری‌سازی شده است، یادآور شد: برای نخستین‌بار در کشور بیش از ۴۵۰ هزار شهروند یزدی از خدمات ارائه شده در پنجره خدمات دولت هوشمند استفاده کردند.

وی از پرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات حمایتی و اشتغال ۱۰۰۰ نفر در این حوزه خبر داد و گفت: بیش از ۶۶ درصد این افراد با تحصیلات عالی و ۳۶ درصد آنها از بانوان هستند و همچنین طرح آموزش برنامه‌ریزی و مهارت دیجیتال برای ۱۵ هزار دانش‌آموز در ۷۲ مدرسه استان آغاز شده است.

استاندار یزد در پاسخ به سؤالی در خصوص دلایل عدم تحقق کامل دولت الکترونیک و شهر هوشمند در استان توضیح داد: مجموع اقدامات استان در این حوزه در مقایسه با سایر استان‌ها قابل‌قبول بوده؛ اما جلب سرمایه‌گذاری و تأمین زیرساخت‌ها برای رسیدن به سطح مطلوب در دستور کار قرار دارد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از