حالت تاریک
پنج‌شنبه, 04 مرداد 1403

پیام رهبر انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام

پیام رهبر انقلاب به حجاج بیت‌الله الحرام

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت کنگره عظیم و پرشکوه حج، «گستره انسانی» و «قوت عاملِ معنوی اسلام» را دو جانبِ فریضه حج خواندند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «یزدرسا» حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت کنگره عظیم و پرشکوه حج، «گستره انسانی» و «قوت عاملِ معنوی اسلام» را دو جانبِ فریضه حج خواندند و با اشاره به فجایع غزه که در تاریخ معاصر بی‌نظیر است، تأکید کردند: برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص آمریکا، امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین، در همه جای جهان ادامه یابد و به آحاد مردم تسری یابد. 


بسم‌الله الرّحمن الرّحیم


و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی خیر البریّة سیّدنا محمّدٍ المصطفی و آله الطّیّبین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

آهنگ دلنواز ابراهیمی که به فرمان خدا، همهٔ انسان‌ها را در همهٔ دورانها، در موسم حج به کعبه فرامی‌خواند، امسال نیز دل‌های جمعی از مسلمانان را از سراسر جهان، مجذوب این پایگاه توحید و وحدت کرده، و این انبوهِ پُرشکوه و متنوّع مردمی را پدید آورده، و گسترهٔ انسانی و قوّتِ عامل معنوی اسلام را به رُخ خویش و بیگانه کشیده است. 

اجتماع عظیم و مناسک پیچیدهٔ حج، هر گاه با چشم تدبّر دیده شود، برای مسلمان، قوّت قلب و سرچشمهٔ اطمینان است، و برای دشمن و بدخواه، هراس‌انگیز و پُرهیبت. 

جای تعجّب نیست اگر دشمنان و بدخواهان امّت اسلامی، این هر دو جانبِ فریضهٔ حج را آماج تخریب و تردید سازند؛ چه با برجسته‌سازی مغایرت‌های مذهبی و سیاسی، و چه با فروکاستن از جنبه‌های قدسی و معنوی. 

قرآن، حج را مظهر عبودیّت و ذکر و خشوع، مظهر کرامت یکسان انسان‌ها، مظهر سامان‌یابی زندگی مادّی و معنوی بشر، مظهر برکت و هدایت، مظهر آرامش اخلاقی و سازش عملی میان برادران، و مظهر بیزاری و جبهه‌گیری مقتدرانه در برابر دشمنان معرّفی می‌کند. 

تدبّر در آیات مربوط به حج و تأمّل در اعمال و مناسک این فریضهٔ بی‌مثال، اینها و راز و رمزهایی از قبیل اینها را در ترکیب پیچیدهٔ حج به ما نشان می‌دهد. 

شما برادر و خواهر حج‌گزار، اکنون در عرصهٔ تمرین این حقایق و معارف پُرفروغ قرار دارید. اندیشه و عمل خود را به آن نزدیک و نزدیک‌تر کنید، و هویّت بازیافته و آمیخته با این مفاهیم متعالی را به خانه برگردانید. این همان سوغات ارزشمند و حقیقی سفر حجّ شما است. 

امسال مسئلهٔ برائت برجسته‌تر از گذشته است. فجایع غزّه که در تاریخ معاصر ما بی‌نظیر است، و گستاخی رژیم بی‌رحم و مظهر قساوت و شقاوت و البتّه روبه‌زوال صهیونی، جای هیچ‌گونه ملاحظه و مماشات برای هر فرد و حزب و دولت و فرقهٔ مسلمان باقی نگذاشته است. برائت امسال باید فراتر از موسم و میقات حج، در کشورها و شهرهای مسلمان‌نشین در همه‌جای جهان ادامه یابد، و فراتر از حج‌گزاران، به آحاد مردم تسرّی یابد. 

این برائت از رژیم صهیونیست و حامیانش بخصوص دولت ایالات متحدهٔ آمریکا باید در قول و عمل ملت‌ها و دولت‌ها خود را نشان دهد و عرصه را بر جلّادان تنگ کند. 

مقاومت پولادین فلسطین، و مردم صبور و مظلوم غزّه که شُکوه صبر و مقاومتشان، جهان را به تحسین و تکریم واداشته است، باید از همه جهت پشتیبانی شوند. 
 

از خداوند برای آنان پیروزی کامل و سریع خواستارم، و برای شما حجّاج محترم، حجّ مقبول مسئلت می‌کنم. دعای مستجاب حضرت بقیّة‌الله (روحی فداه) پشتیبان شما باد.


والسّلام‌علیکم‌ورحمة‌الله
سیّدعلی خامنه‌ای  
۴ ذی‌الحجّة ۱۴۴۵  
۲۲ خرداد ۱۴۰۳   

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از